Marquette Township Directory

Beautification Committee
Board of Review
NameTitleEmailTerm
Lyn DurantSupervisorEmailTerm Ends: 11/24
Kellie Hillier-Genschaw, ChairEmailTerm Ends: 12/21
Karl KyttaChairpersonEmailTerm Ends: 12/21
Micki TruscottEmailTerm Ends: 12/21
Gregory Place, AlternateEmailTerm Ends: 12/21
Community Events Committee
NameTitleEmailTerm
Todd NoordykChairpersonEmailTerm Ends: 12/22
Manager
Pete LaRueBoard RepEmailTerm Ends: 11/22
Randy GirardEmail
Downtown Development Authority
NameTitleEmailTerm
Lyn DurantSupervisorEmailTerm Ends: 11/24
Robert SvedEmailTerm Ends: 12/23
Delynn KleinVice ChairpersonEmailTerm Ends: 12/23
Brian JensenEmailTerm Ends: 12/22
Todd NoordykChairpersonEmailTerm Ends: 12/24
Andrew RickauerEmailTerm Ends: 12/23
Mike SpringerEmailTerm Ends: 12/24
Dan ShanahanFire DepartmentTerm Ends: 12/21
Dulcee RantaTreasurer
Election Commission
NameTitleEmailTerm
Randy RitariClerkEmailTerm Ends: 11/24
John MarkesTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
Dan EversonTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
Iron Ore Heritage Trail Recreation Authority
NameTitleEmailTerm
Glenn JohnsonTerm Ends: 04/21
Mike SpringerAlternateEmailTerm Ends: 03/22
Library Advisory Board
NameTitleEmailTerm
Mary DavisEmailTerm Ends: 12/24
Tom BronkenEmailTerm Ends: 12/24
Marquette Area Wastewater Treatment Facility Advisory Board
Personnel Committee
NameTitleEmailTerm
Ernest JohnsonTreasurerEmailTerm Ends: 11/24
Dan EversonTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
Planning Commission
NameTitleEmailTerm
Steven HeikkinenEmailTerm Ends: 12/21
Jim JohnsonChairpersonEmailTerm Ends: 12/22
Dennis FerraroVice ChairpersonEmailTerm Ends: 12/22
Bethany CodyEmailTerm Ends: 12/24
Linda WinslowBoard Rep, SecretaryEmailTerm Ends: 11/24
Recreation Committee
NameTitleEmailTerm
Todd CarruthChairpersonEmailTerm Ends: 12/21
Andrew RickauerEmailTerm Ends: 12/22
Dan EversonBoard RepEmailTerm Ends: 11/24
Tom FureEmailTerm Ends: 12/22
Road Committee
NameTitleEmailTerm
Dan ShanahanFire ChiefEmailTerm Ends: 12/23
Pete LaRueBoard Rep, Vice ChairpersonEmailTerm Ends: 11/22
Manager
Safety Committee
NameTitleEmailTerm
Leonard BodenusSuperintendent of Public WorksEmail
Barry Marietta
Pete LaRueBoard RepEmailTerm Ends: 11/22
Speed Limit Review committee
NameTitleEmailTerm
Ernest JohnsonTreasurerEmailTerm Ends: 11/24
Township Board
NameTitleEmailTerm
Randy RitariClerkEmailTerm Ends: 11/24
Ernest JohnsonTreasurerEmailTerm Ends: 11/24
Pete LaRueTrusteeEmailTerm Ends: 11/22
Lyn DurantSupervisorEmailTerm Ends: 11/24
John MarkesTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
Dan EversonTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
Linda WinslowTrusteeEmailTerm Ends: 11/24
US 41/M-28 Corridor Committee
NameTitleEmailTerm
Lyn DurantSupervisorEmailTerm Ends: 11/24
Jon KangasAlternateEmail
Zoning Board of Appeals
NameTitleEmailTerm
Ellen SargentChairpersonEmailTerm Ends: 12/21
William TruscottTerm Ends: 12/22
Jim JohnsonPlanning Comm Rep / SecretaryEmailTerm Ends: 12/22
James BeckerAlternateEmailTerm Ends: 12/22
Gregory PlaceEmailTerm Ends: 12/21
John MarkesBoard Rep / Vice-ChairpersonEmailTerm Ends: 11/24